Chanu Saikhom Mirabai or Mira Bai Chanu Biography in Assamese language

   নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আমি আজি এই পোষ্টটোত চলিত বৰ্ষৰ তথা টকিঅ' ২০২১ অলিম্পিক গেমছত আমাৰ দেশলৈ প্ৰথমটো পদক কঢ়িয়াই অনা ভাৰোত্তোলক মীৰাবাই চানুৰ বিষয়ে জনাবলৈ ওলাইছোঁ (Chanu Saikhom Mirabai or Mira Bai Chanu Biography in Assamese language) । যদি আপোনালোকে তেখেতৰ বিষয়ে অধিক তথ্য জানিবলৈ বিচাৰে তেনেহ'লে আমাৰ এই পোষ্টটি আৰম্ভণিৰ পৰা শেষৰলৈ মন দি পঢ়ক।

Mira Bai Chanu Biography in Assamese language

Mira Bai Chanu Biography in Assamese language 


নাম মীৰাবাই চানু (Mira Bai Chanu)
জন্ম তাৰিখ ৮ আগষ্ট, ১৯৯৪
বয়স ২৬
জন্মস্থান ইম্ফল, মণিপুৰ
ক্ৰীড়া/অনুষ্ঠান(বোৰ) ভাৰোত্তোলন (৪৯ কিঃগ্ৰাঃ)

   ভাৰতৰ তাৰকা ভাৰোত্তোলক মীৰাবাই চানুৰ (Mira Bai Chanu) সৌজন্যত চলিত টকিঅ' অলিম্পিকত আমাৰ ভাৰতে প্ৰথমটো পদক লাভ কৰিছে, যিয়ে মহিলাৰ ৪৯ কিলোগ্ৰাম শাখাত ৰূপৰ পদক জিকিছে।


   ২০০০ চনৰ চিডনী অলিম্পিকত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰা কৰ্ণম মল্লেশ্বৰীৰ পিছত সামগ্ৰিকভাৱে অলিম্পিকত এইটো ভাৰতৰ দ্বিতীয় ভাৰোত্তোলন পদক। মীৰাবাই, ইয়াৰ সৈতে সামগ্ৰিকভাৱে ভাৰতৰ পৰা ১৭ তম ব্যক্তিগত অলিম্পিক পদক বিজয়ী হৈছে (১৯০০ চনৰ পৰা ২০২১ চনলৈ)।


   অবিশ্বাস্যভাৱে, মীৰাবাই ২০১৬ চনত ৰিঅ' অলিম্পিকত ক্লিন এণ্ড জাৰ্কত এটাও পৰিষ্কাৰ লিফ্ট পঞ্জীয়ন কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল। তাই যি ধৰণে উভতি আহিছে সেয়া একেবাৰে অবিশ্বাস্য। মীৰাবাইৰ উজ্জ্বলতাৰ বাবে ভাৰতে টকিঅ' গেমছত তেওঁলোকৰ পদকৰ একাউণ্ট মুকলি কৰিছে।


   টকিঅ'ৰ ফাইনেলত - স্নেচ ইভেণ্টত মীৰাবাইৰ দুটা বৈধ লিফ্ট আছিল - ৮৪ কিঃগ্ৰাঃ আৰু ৮৭ কিঃগ্ৰাঃ। ইফালে, ক্লিন এণ্ড জাৰ্ক ইভেণ্টত তাইৰ পুনৰ দুটা বৈধ লিফ্ট আছিল - ১১০ কিঃগ্ৰাঃ আৰু ১১৫ কিঃগ্ৰাঃ। তাইৰ মুঠ আছিল ২০২ কিঃগ্ৰাঃ (সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্নেচ লিফ্ট আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ক্লিন এণ্ড জাৰ্ক লিফ্ট মুঠৰ বাবে একত্ৰিত কৰা হৈছে)।


   মীৰাবাইৰ মুঠ (২০২ কিঃগ্ৰাঃ) চীনা লিফ্টাৰ হাউ ঝিহুই (২১০ কিঃগ্ৰাঃ)ৰ পৰা ৮ কিলোগ্ৰাম পিছ পৰি আছিল, যিয়ে স্বৰ্ণ পদক জয়ৰ পথত এটা নতুন অলিম্পিক অভিলেখ পঞ্জীয়ন কৰিছিল।


মীৰা বাই চানুৰ পৰিচয়: Chanu Saikhom Mirabai or Mira Bai Chanu Biography in Assamese language

ভাৰতৰ নতুন অলিম্পিক তাৰকা মীৰাবাই চানুৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লগা সকলোবোৰ ইয়াত আছে:

  • নাম: মীৰাবাই চানু (Mira Bai Chanu)
  • জন্ম তাৰিখ: ৮ আগষ্ট, ১৯৯৪
  • বয়স: ২৬
  • জন্মস্থান: ইম্ফল, মণিপুৰ
  • ক্ৰীড়া/অনুষ্ঠান(বোৰ): ভাৰোত্তোলন (৪৯ কিঃগ্ৰাঃ)


মীৰা বাই চানুৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সাফল্যসমূহ

  1. ২০২১ টকিঅ' অলিম্পিকত ৰূপ (৪৯ কিলোগ্ৰাম)
  2. ২০২০ তাচখন্দ এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জ (৪৯ কিলোগ্ৰাম)
  3. ২০১৮ গোল্ড কোষ্ট কমনৱেলথ গেমছত স্বৰ্ণ (৪৮ কিঃগ্ৰাঃ)
  4. ২০১৭ এনাহেইম বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত স্বৰ্ণ (৪৮ কিগ্ৰা)
  5. ২০১৪ গ্লাছগো কমনৱেলথ গেমছত ৰূপ (48 কিগ্ৰা)


মীৰাবাই চানু প্ৰ'ফাইল - Mira Bai Chanu Profile in Assamese language

Mira Bai Chanu Biography in Assamese language


1/ ২০১৭ চনৰ বিশ্ব চেম্পিয়ন মীৰাবাই চানুৱে এই বছৰৰ এপ্ৰিলত এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰিবলৈ মুঠ ২০৫ কিলোগ্ৰামৰ বাবে স্নেচত ৮৬ কিলোগ্ৰাম আৰু ক্লিন এণ্ড জাৰ্কত বিশ্ব অভিলেখ ১১৯ কিলোগ্ৰাম উত্তোলন কৰে। মীৰাবাই চানুৰ ১১৯ কিলোগ্ৰামৰ নিখুঁত পৰিষ্কাৰ আৰু জাৰ্ক এটা বিশ্ব অভিলেখ।


2/ ৰিঅ' গেমছত মীৰাবাইৰ হতাশাজনক প্ৰদৰ্শন আছিল কিন্তু তেতিয়াৰ পৰা তেওঁ ২০১৭ চনৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপ আৰু ২০১৮ কমনৱেলথ গেমছত সোণৰ পদক জিকিছে।


3/ মীৰাবাই এই বছৰৰ ১ মে'ত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ছেইণ্ট লুইচলৈ ৰাওনা হৈছিল, শক্তি আৰু কণ্ডিচনিং প্ৰশিক্ষক ডঃ এৰন হৰ্চিগৰ অধীনত প্ৰশিক্ষণ ল'বলৈ। তাই তাত তাইৰ বাৰে বাৰে কান্ধৰ আঘাতৰ বাবে চিকিৎসাধীন হৈ আছিল। মীৰাবাই চানুৱে অলিম্পিকত অংশ গ্ৰহণ কৰিবলৈ তাৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ টকিঅলৈ গৈছিল।


4/ মীৰাবাই যোৱা বছৰ নৱেম্বৰ-ডিচেম্বৰত ডঃ হৰ্চিগৰ নিৰ্দেশনাত তেওঁৰ তলপিঠিৰ আঘাতৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত আছিল।


5/ তেওঁ দুটা কমনৱেলথ গেমছ পদক (২০১৪ চনত ৰূপ আৰু ২০১৮ চনত স্বৰ্ণ) জিকিছে। তেওঁ যোৱা বছৰ এছিয়ান চেম্পিয়নশ্বিপত ৪৯ কিলোগ্ৰাম শাখাত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।


 6/ তাইক ২০১৮ বৰ্ষৰ খেল ৰত্ন প্ৰদান কৰা হৈছিল। তেওঁ কাৰিকৰীভাৱে ষষ্ঠ ভাৰতীয় ব্যক্তিগত অলিম্পিক ৰূপৰ পদক বিজয়ী (নৰমান প্ৰিচাৰ্ড, ৰাজবৰ্ধন ৰাঠৌৰ, সুশীল কুমাৰ, বিজয় কুমাৰ আৰু পি ভি সিন্ধুৰ পিছত)।


আৰু এতিয়া মীৰাবাই চানুক অলিম্পিক পদক বিজয়ী হিচাপে চিৰদিনলৈ স্মৰণ কৰা হ'ব।

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

DOWNLOAD ASSAMESE GK APP DOWNLOAD
GK IN ASSAMESE LANGUAGE
Join Our Telegram Channel ইয়াত ক্লিক কৰক
Like our Facebook Page ইয়াত ক্লিক কৰক
Disclaimer: সকলো তথ্য বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আমাক কমেন্ট কৰি জনাবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হল। লগতে, আমি (www.assamesegk.info), ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলও। ইয়াত, সকলো তথ্য কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।