অসম কুইজ - AXOM QUIZ in Assamese Language [GK]

সদায় নতুন নতুন কথা জানিবৰ বাবে আমাৰ টেলিগ্ৰাম চেনেলত জইন কৰক
জইন হ'বলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক

AXOM QUIZ in Assamese Language [GK]

১) প্ৰশ্ন:  “জোনাকৰে ৰাতি, অসমীৰে মাটি”.. এৰাবাটৰ সুৰ কথাছবিৰ এ‍ই বিখ্যাত গীতটিৰ গীতি সাহিত্যৰ ক্ষেত্ৰত অদ্বিতীয় বৈশিষ্ট আছে। কি জানেনে?

উত্তৰ: এ‍ইটোৱেই কেৱল এনে এটি অসমীয়া গীত, যিটোৰ কথাংশ ৰৈখিক বা linear lyricsত ৰচিত; অৰ্থাত্‍ গোটে‍ই গীতটোত কোনো এটা শাৰীৰ পুনৰাবৃত্তি হোৱা নাই।


২) প্ৰশ্ন: বিহুগীতত ব্যৱহৃত সকলো বাজনাৰ ভিতৰত কেৱল এবিধ বাজনা মাটিৰে নিৰ্মিত। বাজনাবিধৰ নাম কি জানেনে?

উত্তৰ: সুতুলি।


৩) প্ৰশ্ন: ভূপেন হাজৰিকাৰ কণ্ঠত বাণীবন্ধন হোৱা প্ৰথম গীতটো কি?

উত্তৰ: কাষতে কলচী লৈ যায় ঐ ৰচকী বাই। কথা-সুৰ: বিষ্ণু ৰাভা।


৪) প্ৰশ্ন: .ইংৰাজৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথম অসমীয়া বিদ্ৰোহ কিমান চনত আৰু কাৰ নেতৃত্বত হৈছিল?

উত্তৰ: ১৮২৮ চনত আহোম আমোলা ধনঞ্জয় বৰগোহাঁই আৰু গোমধৰ কোঁৱৰৰ নেতৃত্বত।


৫) প্ৰশ্ন: প্ৰথম অসমীয়া ছপা পুথি কোনখন?

উত্তৰ: ধৰ্ম পুস্তক।


৬) “অসমত যাৰ জন্ম, যি অসমত স্থায়ীভাৱে বসবাস কৰিছে, যি অসমীয়া ভাষা কয়, যি অসমৰ জাতীয় জীৱনৰ সৈতে নিৰৱিচ্ছিন্ন সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিছে আৰু অসমৰ স্বাৰ্থ-স্বত্ব সংৰক্ষণৰ অৰ্থে আন্তৰিকতাৰে সৈতে বৰঙণি যোগাইছে, তেৱেঁই অসমীয়া । ” – অসমীয়া সম্বন্ধে এই সংজ্ঞা কোনে আগবঢ়াইছিল?

উত্তৰ: ড° লীলা গগৈ।

***


অসম কুইজ [বিষয়: বিখ্যাত অসমীয়া ব্যক্তিত্ব] [ASSAM QUIZ]

অসম কুইজ - AXOM QUIZ in Assamese Language [GK]

১. সত্যনাথ বৰুৱা আৰু স্বৰ্ণলতা বৰুৱাৰ সুযোগ্য সন্তান্গৰাকীয়ে ১৯৬৭ চনত কটন মহাবিদ্যলয়ত পৰিচালনা কৰিছিল অসমৰ প্ৰথমখন কুইজ প্ৰতিযোগিতা। ১৯৮৪ চনৰ ২৪ মাৰ্চত অসমৰ প্ৰথমখন টিভি কুইজো তেৱেই পৰিচালনা কৰিছিল। ‘FATHER OF NORTH-EAST QUIZZING’ বুলি পৰিছিত এইগৰাকী পুৰোধা ব্যক্তিৰ নাম কি বাৰু?

উ: গুৱাহাটী কটন মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ বিশিষ্ট অৰ্থনীতিবিদ দিলীপ কুমাৰ বৰুৱা চাৰ।


২. গুৰু দত্ত হল হিন্দী বোলছবিৰ এগৰাকী প্ৰখ্যাত অভিনেতা-পৰিচালক।

কিন্তু অসমীয়া সাহিত্যত গুৰু দত্ত কোন?

উ: গুণাভিৰম বৰুৱা। গুৰু দত্ত তেওঁৰ চদ্মনাম।


৩. অৰ্জুন বটা বিজয়ী প্ৰথম অসমীয়া হ’ল ভোগেশ্বৰ বৰুৱা। ২য় জন অসমীয়া হ’ল এগৰাকী মহিলা। এওঁ আছিল অসমৰ প্ৰথম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা টেবল-টেনিচ খেলুৱৈ। কোন বাৰু এইগৰাকী ক্ৰীড়াবিদ?

উ: মনালিছা বৰুৱা মেহতা।


৪. ১৯১৭ চন। শিৱসাগৰ। পদ্মনাথ গোহাইবৰুৱাৰ সভাপতিত্বত বহিছিল অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰথম অধিৱেশন। বাৰু, সেইবছৰ অসম সাহিত্য সভাৰ মুখ্য সম্পাদক কোন আছিল?

উ: শৰত্‍চন্দ্ৰ গোস্বামী।


৫. অসমৰ প্ৰথম কথাছবি ’জয়মতী’। জয়মতী কোঁৱৰী নাটখনৰ আধাৰত ৰুপকোৱৰ জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালাই ১৯৩৫ চনত নিৰ্মান কৰিছিল অসমৰ প্ৰথম কথাছবিখন। এই নাটখনৰ নাট্যকাৰজন আকৌ আছিল ১৯২৬ চনত বহা অসম সাহিত্য সভাৰ গুৱাহাটী অধিবেশনৰ সভাপতি। কোন বাৰু এইগৰাকী স্বনামধন্য সাহিত্যিক?

উ: লহ্মীনাথ বেজবৰুৱা।


৬. এৰাবাটৰ সুৰ কথাছবিখনৰ কথা কওঁ। ‘ভুজলুং কা’ ওলাইছে। বজাই আছে চাৰিণ্ডা(এবিধ বড়ো লোকবাদ্য)। এতিয়া কওকচোন এই ভুজলুং কাৰ চৰিত্ৰত কোনগৰাকী বিখ্যাত অসমীয়াই পৰ্দাত ওলাইছিল?

উ: কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা।


৭. নটসুৰ্য ফণী শৰ্ম্মাৰ ’চিৰাজ’ নাটখনিৰ আধাৰত নিৰ্মিত কথাছবিখনৰ নায়ক অনিলৰ মোমায়েক সুবিমল ফুকনৰ ভুমিকাত অভিনয় কৰিছিল কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাই। নায়ক অনিলৰ ভুমিকাত কোনে অভিনয় কৰিছিল বাৰু?

উ: ভুপেন হাজৰিকা।


৮. ১৯৮৩ চনত মুক্তিপ্ৰাপ্ত ’নয়নমণি’ কথাছবিৰ জৰিয়তে অসমীয়া চবিজগতে লাভ কৰিছিল প্ৰথম মহিলা সংগীত পৰিচালিকাগৰাকীক! কোন বাৰু?

উ: সুপ্ৰভা দেৱী।


All questions and answers provided are collected from various sources.

Also, we (ASSAMESEGK.INFO) have no legal responsibility for any of the information provided here. Here, all information is provided for educational purposes without any legal use.

Tags

Post a Comment

2 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

DOWNLOAD ASSAMESE GK APP DOWNLOAD
GK IN ASSAMESE LANGUAGE
Join Our Telegram Channel ইয়াত ক্লিক কৰক
Like our Facebook Page ইয়াত ক্লিক কৰক
Disclaimer: সকলো তথ্য বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আমাক কমেন্ট কৰি জনাবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হল। লগতে, আমি (www.assamesegk.info), ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলও। ইয়াত, সকলো তথ্য কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।