আৰ্যভট্ট (Aryabhata): ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহটোৰ বিষয়ে কেইটামান তথ্য

১৯৭৫ চনৰ ১৯ এপ্ৰিলত ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই (ইছৰো - ISRO) সফলতাৰে মহাকাশত ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰে, যাক ভাৰতীয় গণিতজ্ঞ আৰু জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী আৰ্যভট্ট (Aryabhata) নামেৰে নামাকৰণ কৰা হয়। ১৯৭৫ চনৰ ১৯ এপ্ৰিলত ইছৰোৰ দ্বাৰা উৎক্ষেপণ কৰা ভাৰতৰ প্ৰথম কৃত্ৰিম উপগ্ৰহটোৰ বিষয়ে কেইটামান তথ্য:

ফটো: উইকিপিডিয়া


Facts about India's first satellite Aryabhata (আৰ্যভট্ট)

🔵 indian space program ৰ জনক বিক্ৰম সাৰাভায়ে আৰ্যভট্ট নিৰ্মানৰ দায়িত্ব ইউ আৰ ৰাওক দিছিল । যিয়ে নেকি পূৰ্বতে NASA ৰ দুটাকৈ উপগ্ৰহ নিৰ্মানৰ কাৰ্যসূচীত জড়িত আছিল । এনেদৰে ৰাওৰ নেতৃত্বত ISRO এ আৰ্যভট্ট নিৰ্মান কৰি উলিয়াইছিল ।


🔵 ৩৬০ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ আৰ্যভট্ট ৰাছিয়াই (তেতিয়াৰ ইউএছএছআৰ) তেওঁলোকৰ কাপুষ্টিন ৰকেট (Kosmos 3 M) ৰ দ্বাৰা উৎক্ষেপণ কৰিছিল।


🔵 এই অভিযানটো ১৯৭২ চনত স্বাক্ষৰিত ভাৰত আৰু ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ মাজত হোৱা চুক্তিৰ এটা অংশ আছিল যাৰ অধীনত নতুন দিল্লীয়ে ইউএছএছআৰক ভাৰতীয় উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ বিনিময়ত ভাৰতীয় বন্দৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল।


🔵 তেতিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীয়েউপগ্ৰহটোৰ নাম আৰ্যভট্ট নামেৰে ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।


🔵 ইন্দিৰা গান্ধীক পৰামৰ্শ দিয়া আন দুটা নাম আছিল মৈত্ৰী (যি বন্ধুত্বলৈ অনুবাদ কৰে) আৰু জৱাহৰ (তেওঁৰ পিতৃৰ, ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰু)।


🔵 ইছৰোৱে এক্স-ৰে জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান, এৰোনোমিক্স আৰু সৌৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানত পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰ্যভট্ট বিকশিত কৰিছিল।


🔵 মহাকাশযানখন আছিল 1.4 মিটাৰ ব্যাসৰ 26 টা ফালৰ বহুভুজ।


🔵 এটা শৌচালয় বাংগালোৰত উপগ্ৰহৰ বাবে তথ্য প্ৰাপ্তকেন্দ্ৰলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছিল।


🔵 প্ৰকল্পটোৰ ব্যয় আকলন কৰা হৈছিল 3 কোটি, অৱশ্যে, ই ইয়াৰ বাহিৰত গৈছিল।


🔵 উৎক্ষেপণৰ ৫ দিনৰ পিছতেই আৰ্যভট্টৰ বৈদ্যুতিক শক্তি প্ৰণালীৰ কিছু বিজুতিৰ বাবেই তথ্য দিয়া বন্ধ কৰি দিছিল । তথাপিও ভাৰতীয় বিজ্ঞানী সকলে সেইসময়লৈ লাগতিয়াল তথ্যখিনি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ল ।


🔵 ১৯৯২ চনৰ ১১ ফেব্ৰুৱাৰীত ১৭ বছৰৰ পিছত আৰ্যভট্ট পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলত পুনৰ প্ৰৱেশ কৰে।

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

DOWNLOAD ASSAMESE GK APP DOWNLOAD
GK IN ASSAMESE LANGUAGE
Join Our Telegram Channel ইয়াত ক্লিক কৰক
Like our Facebook Page ইয়াত ক্লিক কৰক
Disclaimer: সকলো তথ্য বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আমাক কমেন্ট কৰি জনাবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হল। লগতে, আমি (www.assamesegk.info), ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলও। ইয়াত, সকলো তথ্য কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।