ছাৰ ডনাল্ড ব্ৰেডমেন: Sir Donald George Bradman

Sir Donald George Bradman

Sir Donald George Bradman
Sir Donald George Bradman (image source: Wikipedia)


1. ছাৰ ডনাল্ড ব্ৰেডমেনৰ জন্ম 1908 চনৰ 27 আগষ্টত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ নিউ চাউথ ৱেলছত হৈছিল।


2. ব্ৰেডমেনে ১৯২৮ চনৰ ৩০ নৱেম্বৰত ইংলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে টেষ্ট ক্ৰিকেট কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু ব্ৰেডমেনৰ টেষ্ট অভিষেক বৰ বিস্ফোৰক নাছিল, তেওঁ প্ৰথম ইনিংছত মাত্ৰ ১৮ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল আৰু দ্বিতীয় ইনিংছত মাত্ৰ ১ ৰাণ হে সংগ্ৰহ কৰিছিল অৱশেষত ইংলেণ্ডে এই টেষ্ট মেচখন ৬৭৫ ৰাণত জিকিছিল।

Facts in Assamese Language
Image source: Wikipedia


3. ছাৰ ডনাল্ড ব্ৰেডমেনে তেওঁৰ টেষ্ট কেৰিয়াৰত মাত্ৰ ৫২ খন টেষ্ট মেচত ৯৯.৯৪ গড়ে ৬৯৯৬ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। 


4. ব্ৰেডমেনে তেওঁৰ টেষ্ট ক্ৰিকেট কেৰিয়াৰত ১২ টা দ্বিশতক, ২৯ টা শতক আৰু ১৩ টা অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰিছিল। কিন্তু আটাইতকৈ আচৰিত কথাটো হ'ল যে তেওঁ তেওঁৰ টেষ্ট কেৰিয়াৰত মাত্ৰ ছয়টা ছয় মাৰিছিল য'ত চাৰিৰ সংখ্যা আছিল ৬৮১ টা ।


5. ব্ৰেডমেনৰ ১২ টা টেষ্ট দ্বিশতকৰ অভিলেখ এতিয়াও ভংগ কৰিব পৰা নগ'ল। যদিও কুমাৰ চাংগাকাৰাই 11 টা দ্বিশতক অৰ্জন কৰিছে, আনহাতে বিৰাট কোহলী আৰু তেণ্ডুলকাৰে প্ৰতিটোতে 6-6 টা দ্বি-টেষ্ট শতক অৰ্জন কৰিছে।


6. টেষ্ট মেচত ডন ব্ৰেডমেনৰ সৰ্বাধিক স্ক'ৰ আছিল ৩৩৪ ৰাণ, আনহাতে প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেটত তেওঁৰ সৰ্বাধিক স্ক'ৰ আছিল ৪৫২ ৰাণ। এই সাফল্যবোৰৰ বাবে, তেওঁক 2009 চনৰ 19 নৱেম্বৰত আইচিচিৰ হল অফ ফেমত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।


7. অষ্ট্ৰেলিয়া চৰকাৰে ছাৰ ডনাল্ড ব্ৰেডমেনৰ মাহাত্ম্যক স্বীকৃতি দিয়ে আৰু তেওঁৰ সন্দৰ্ভত ডাক টিকট জাৰী কৰে। ২০০৮ চনৰ ২৭ আগষ্টত ডন ব্ৰেডমেনৰ জন্ম জয়ন্তী; চৰকাৰে ৫ ডলাৰ মূল্যৰ সোণৰ মুদ্ৰা প্ৰস্তুত কৰিছিল।

Facts in Assamese Language
Image source: Wikipedia


8. ব্ৰেডমেনে ১৯৪৮ চনৰ ১৪ আগষ্টত ইংলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ অন্তিম খন টেষ্ট মেচ খেলিছিল। এই টেষ্ট মেচখনৰ প্ৰথম ইনিংছত ব্ৰেডমেন শূন্যত আউট হয়, সেইকাৰণে তেওঁৰ গড় ৯৯.৯৪ লৈ হ্ৰাস পায় অন্যথা তেওঁৰ আগৰ গড় আছিল ১০০। অষ্ট্ৰেলিয়াই এই টেষ্ট মেচখন ইনিংছ আৰু 149 ৰাণেৰে জিকিছিল, এই বিজয় ডন ব্ৰেডমেনৰ বাবে এক সুন্দৰ বিদায় আছিল।

 

9. এইগৰাকী কিংবদন্তিৰ মৃত্যু হয় ২০০১ চনৰ ২৫ ফেব্ৰুৱাৰীত ।

information: Suruj Bora

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

DOWNLOAD ASSAMESE GK APP DOWNLOAD
GK IN ASSAMESE LANGUAGE
Join Our Telegram Channel ইয়াত ক্লিক কৰক
Like our Facebook Page ইয়াত ক্লিক কৰক
Disclaimer: সকলো তথ্য বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আমাক কমেন্ট কৰি জনাবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হল। লগতে, আমি (www.assamesegk.info), ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলও। ইয়াত, সকলো তথ্য কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।