interesting facts about Rabindranath Tagore । ৰবীন্দ্ৰ নাথ ঠাকুৰৰ বিষয়ে কিছু কম জনা কথা ।


 

ৰবীন্দ্ৰ নাথ ঠাকুৰ :~

কবি, সংগীতজ্ঞ, লেখক আৰু আনকি এজন চিত্ৰশিল্পী । ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ ভাৰতৰ অন্যতম মহামানৱ আছিল। নবেল বঁটা লাভ কৰা প্ৰথম এছিয়ান, ঠাকুৰে 2,000 ৰো অধিক গান ৰচনা কৰিছিল আৰু বৃহৎ সংখ্যক কবিতা, কাহিনী, নাটক আৰু উপন্যাস লিখিছিল। তেওঁৰ ৰচনা "গীতাঞ্জলি" আৰু "জীৱন স্মৃতি" আজিও লালিত হৈ আছে।

তেওঁৰ বিষয়ে কিছুমান কমকৈ জনা তথ্য চাওঁ আহক।

🔵 ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ কেৱল নবেল বঁটা লাভ কৰা প্ৰথম এছিয়ান নাছিল, কিন্তু সাহিত্যত তেওঁৰ গুৰুত্ব চিহ্নিত কৰা প্ৰথম অ-ইউৰোপীয় ও আছিল ।

🔵 বহুলোকে জানে যে ঠাকুৰে ২ টা ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত লিখিছিল। ভাৰতৰ বাবে "জন গণ মন" আৰু বাংলাদেশৰ বাবে "অমৰ সোণাৰ বাংলা'। শ্ৰীলংকাৰ সুৰকাৰ আনন্দ সামাৰাকুনে এজন ভাৰতীয় বঙালী কবি ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত/প্ৰভাৱিত গানটোত সংগীত আৰু গীত লিখিছিল। কিছুমানৰ মতে ঠাকুৰেই সংগীতটো সম্পূৰ্ণৰূপে লিখিছিল


🔵 ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে শান্তিনিকেতনত "বিশ্ব-ভাৰতী" বিদ্যালয় নিৰ্মাণত তেওঁৰ নবেল বঁটা ধন বিনিয়োগ কৰিছিল। বিদ্যালয়খন শান্তিনিকেতন শিক্ষা ব্যৱস্থাত চলিছিল ।

🔵  ঠাকুৰৰ আটাইতকৈ প্ৰশংসিত ৰচনা গীতাঞ্জলিৰ প্ৰস্তাৱনা বিংশ শতিকাৰ আন এজন মহান কবি ডব্লিউ.বি. ইয়েটছে লিখিছিল।

🔵 ষাঠি বছৰ বয়সত, ঠাকুৰে অংকন আৰু চিত্ৰাংকন আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ বহুতো কাম সমগ্ৰ ইউৰোপত সফলতাৰে প্ৰদৰ্শিত হৈছিল।

🔵 ২০০৪ চনত শান্তিনিকেতনত হোৱা চুৰি ৰ ক্ষেত্ৰত ঠাকুৰৰ নবেল বঁটা পদক চুৰি হয়। চুইডিছ একাডেমীয়ে তেওঁক পুনৰ দুটা প্ৰতিকৃতি, এটা সোণ আৰু এটা ৰূপৰ ৰূপত বঁটা প্ৰদান কৰে।

🔵 ৰবীন্দ্ৰনাথক এবাৰ এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে তেওঁৰ ঘৰত আমন্ত্ৰণ জনাইছিল। দুয়োজনে ধৰ্ম আৰু বিজ্ঞানৰ বিষয়ে কথা পাতিছিল আৰু তেওঁলোকৰ বাৰ্তালাপ "Note on the Nature of Reality' ত নথিভুক্ত কৰা হৈছে।

🔵 ঠাকুৰে উপন্যাস, চুটি গল্প, কবিতা, প্ৰবন্ধ, পদ্য, নাটক, গান আৰু আন বহুতো বস্তু লিখিছিল। তেওঁ প্ৰায় সকলো ধৰণৰ শৈলীত কাম কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

🔵 ইংলেণ্ডৰ ৰজা পঞ্চম জৰ্জে ১৯১৫ চনত সাহিত্যৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ মহান অৱদানৰ বাবে ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰক নাইট উপাধি প্ৰদান কৰিছিল। অৱশ্যে, ১৯১৯ চনত জালিয়ানৱালা বাগত সংঘটিত শোকাৱহ গণহত্যাৰ পিছত তেওঁ নিজৰ উপাধি ত্যাগ কৰে।

🔵  ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ আছিল দেবেন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰৰ পুত্ৰ, যি জনে বঙালী নৱজাগৰণ প্ৰভাৱিত কৰাত এক মহান ভূমিকা পালন কৰিছিল। একেদৰে, ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে বাংলা কলা, সাহিত্য, সংগীত আৰু থিয়েটাৰ আৱিষ্কাৰকৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

            ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰকো প্ৰথমবাৰৰ বাবে গান্ধীজীক "মহাত্মা" বুলি অভিহিত কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়া হয়। তেওঁ সঁচাকৈয়ে এজন ব্যতিক্ৰমী মগজুৰ ব্যক্তি আছিল। এজন কিংবদন্তী অনুসৰি, আনকি তেওঁৰ মৃত্যুশয্যাতো, তেওঁ তেওঁৰ মনৰ কবিতাবোৰক লৈ চিন্তিত আছিল যিবোৰ তেওঁ লিখিব নোৱাৰিলে।

🥀✨🌼



Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Below Post Ad

DOWNLOAD ASSAMESE GK APP DOWNLOAD
GK IN ASSAMESE LANGUAGE
Join Our Telegram Channel ইয়াত ক্লিক কৰক
Like our Facebook Page ইয়াত ক্লিক কৰক
Disclaimer: সকলো তথ্য বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আমাক কমেন্ট কৰি জনাবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হল। লগতে, আমি (www.assamesegk.info), ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলও। ইয়াত, সকলো তথ্য কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।